HPV Virüsü Nedir?

HPV virüsü cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Cinsel olarak aktif olan çoğu erkek ve kadın, yaşamlarının bir döneminde bu virüse maruz kalırlar. Virüs, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yaygındır ve yılda yaklaşık 14 milyon yeni HPV vakası görülmektedir.

Farklı HPV türleri vardır. Bazıları genital siğillere yol açabilir, bazıları da kanser türlerine neden olabilir. Her yıl, ABD’de 19.400 kadın ve 12.100 erkek HPV’den kaynaklanan kanserlerden etkilenmektedir. HPV aşıları enfeksiyona karşı korumada yardımcıdır.

Farklı HPV tipleri farklı semptomlara sahiptir. HPV virüsleri genital siğillere ve kansere yol açabilir. Virüs için kesin bir tedavi yoktur, ancak belirtiler tedavi edilebilir. HPV için önlem olarak kullanılan HPV aşısıdır.

Siğiller: HPV’den kaynaklanan siğiller, genellikle tedavi olmaksızın çözülecektir.

Belirtileri Nelerdir?

HPV-enfeksiyonu hemen her zaman belirtisizdir ve kondilomata(Genital siğil) genellikle kaza eseri saptanır.

Vulva, anüs ve sünnet derisi bölgelerinde yoğun pruritus(Kaşıntı) ve ülserasyonlar(Doku hasarı) nadiren oluşabilir. Bunlara genellikle ikincil enfeksiyonlar neden olur.

Üretral siğiller idrar çıkarırken ve idrarda kan bulunduğunda yanma yapar.

Belirtilerin bazıları (Kandida, herpes, klamidya gibi) diğer eşzamanlı enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

– Kriyoterapi:

Bu yöntem anormal bölgeleri dondurmak için sıvı azot kullanır.

Elektrokoter:

Elektrik akımı anormal alanları yakmak için kullanılır.

Lazer tedavisi:

Hafif bir ışın istenmeyen dokuları ortadan kaldırır.

İnterferon enjeksiyonu:

Bu, yüksek yan etki ve maliyet riski nedeniyle nadiren kullanılır.

Ameliyatla alınması:

Tedavi edilen siğilin tipine ve lokasyonuna bağlı olarak hangi tedavinin en iyi olduğu konusunda bir doktorla konuşmak önemlidir. Siğil ve hücresel değişikliklerin ortadan kaldırılabildiği veya çözülebildiği halde virüsün vücutta kalacağı ve başkalarına geçebileceği de unutulmamalıdır. Virüsü vücuttan atmak için herhangi bir tedavi yoktur.

– Kanser:

Kanser gelişirse, rutin Pap testleri ve diğer tarama tipleri erken tanıyı sağlayabilir. Herhangi bir kanseri tedavi etmek ve gelişmesini önlemek için önlemler alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir