Göz Altı Morlukları

Göz altı morlukları her yaşta karşılaşabileceğimiz sorunlardan bir tanesidir.Kimi zaman çok rahatsız verici olabiliyor.Peki göz altı morluklarının oluşma sebebi nedir? Kalıcı mıdır? Hangi tedaviler uygulanır?

Bazen gözaltlarımız yorgun, şiş ve karanlık görülebilir. Aynada kendinize baktığınızda gözaltı morluklarınızdan şikeyet ediyor ve rahatsız oluyorsanız dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

 

 Göz çevresinde beliren bu mor halkalar, insana yorgun ve bitkin bir görüntü veriyor. Bu inatçı sorun kimi zaman genetik etkenlere bağlı olsa da, kimi zaman da kahveyi azaltmak kadar basit bir çözümle sonlanabiliyor.

Göz altı morluklarını estetik olarak kapatmanın yolu aranmadan önce, mutlaka arkasında yatan neden araştırılmalı. Çünkü göz altı morlukları sadece yorgunluğun ve uykusuzluğun değil başka hastalıkların belirtisi de olabilir. 

 

Göz altı morluğu tamamen genetik bir nedene dayalı olabilir. Ciltte bulunan melanin isimli madde yoğunlaştıkça göz çevresindeki koyu rengin artması mümkün.  Aynı şekilde, yüz hatları nedeniyle gözlerinin altı mor görünen kişiler de mevcut. 

Uzun süreli bir uykusuzluk ya da yorgunluk halinin sonunda göz altlarının çökmesi ve koyu bir renge bürünmesi normal. Ancak göz altı morluklarının nedenleri asla bununla sınırlı değil. Morlukların birbirinden farklı birçok nedeni olabilir.

 

 

Sigara, alkol ve kafein türevlerinin sık tüketilmesi de göz altı morluklarının başlıca nedenlerinden. Sigara vücudu oksijensiz bıraktığı için pek çok diğer hasarın yanında göz altı morluklarına da davetiye çıkarır.

Alkol ve kafein ise dehidrasyona yani vücudun susuz kalmasına sebep oldukları için tehlikeli. Su oranı azalan vücutta damarlar da ortaya çıkar.

Göz altı morluğu hangi vitamin eksikliği nedeniyle oluşur?” diye araştırıyorsanız karşınıza B, C, K ve E vitaminleri çıkabilir. Bunlar kendi içerisinde de alt gruplara ayrılıyor.Vücuttaki vitamin emiliminin azalması ya da böbrek üstü bezlerinin yeterli çalışmaması durumunda göz altı morluğu problemi yaşanabilir.

Yeterli sebze ve meyve tüketmemek ya da fazla şeker yemek gibi beslenme hataları bu sağlık sorununu ortaya çıkarır.

Sinüzit ya da burun akıntısı gibi yüz bölgesindeki sağlık problemleri, buradaki kan dolaşımını da doğrudan etkileyeceği için morluklara neden olur. Burun ameliyatlarında olduğu gibi, yüz çevresine yapılan herhangi bir müdahale doğrudan göz altlarını etkiler.

Göz altı morlukları kansızlık ya da kan dolaşımındaki başka sorunlardan da kaynaklanabilen çok geniş kapsamlı bir problem olduğundan, sorunun kaynağının mutlaka bir hekim tarafından istenen kan testleri ile belirlenmesinde fayda vardır.

Hormonlar, göz altı morluklarının bir diğer nedenidir. 

Göz altı morlukları nasıl giderilir?

  • Beslenme düzenininde hata varsa önüne geçmek etkili bir çözümdür. Protein, vitamin, mineral ve kalsiyum bakımından dengeli ve düzenli beslenin.
  • Özellikle alerjik bir bünyeniz varsa makyaj malzemesi seçiminde hassas davranın. Çok ağır makyaj yapmamaya özen gösterin; aksi halde cildiniz uzun süre hava alamayacaktır.
  • Günde en az 7 saat uyumanız gerekir. Eğer horlama ya da uyku apnesi gibi uyku sorunları yaşıyorsanız, bu durum sürekli yorgun hissetmenize ve uykunuzdan verim alamamanıza neden olur. Göz altı morluğundan önce iyi bir uyku için gerekli adımları atabilirsiniz.
  • Kahve ve alkol tüketimini sınırlandırıp; her gün en az 3 litre su içtiğinizden emin olmalısınız.
  • Vitamin eksikliği durumunda doktor tavsiyesi ile takviye alabilirsiniz. Yatmadan önce göz çevrenize A, C ve E vitamini içeren gece kremleri uygulayabilirsiniz.
  • Eğer sorun genetikse birtakım önlemlere rağmen tekrar etmesi kaçınılmaz. Bu durumda hücre yenileyici ya da renk açıcı kozmetik ürünlerden ve estetik uygulamalardan yardım alınabilir.

Yeterli su tüketmemek gibi basit bir açıklaması olabileceği gibi, altından çeşitli sağlık sorunları da çıkabilir. Herhangi bir tedaviye başlamadan ya da estetik uygulama yaptırmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir