Cildimizi önemsiyor muyuz?

Maalesef  kusursuz ve mükemmel bir cilt ile doğmuyoruz, hepimiz ona ulaşmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz.Pahalı ürünlerle dolabımızı dolduruyoruz sırf o mükemmel cilde kavuşmak için.Fakat dikkat etmediğimiz birçok nokta var.

Ürünleri alırken ne kadar bilinçli davranıyoruz?Cildiniz istediğiniz gibi görünmediğinde neyi yanlış yaptığınızı merak ettiniz mi ?

Stres,sigara vs nedenlerden dolayı kendinize verdiğiniz zararları düşünürsek bir tek cilt sağlığınız değil vücut sağlığınızında tehlikede olduğunu belirtmek isterim.Sigara içmek kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Sadece cildinize olan kan akışını azaltmakla kalmaz aynı zamanda kana ve cilde direk toksik maruziyete neden olur. Bunların dışında kırışıklıklara neden olur ve cildi donuk gösterir. Ayrıca skuamöz hücreli cilt kanseri riskini artırır.

Peki hala makyajınızı temizlemeden mi yatıyorsunuz?

Makyaj ile yatmak yağ bezlerini tıkar, gözenekleriniz makyajı emer ve sonunda gözenekleriniz daha büyük görünür. Ayrıca arta kalan makyaj inflamasyona neden olur ve akne oluşumuna zemin yaratır. Ayrıca sabah pek de hoş bir görüntü olmuyor 🙂

 

Makyajımızı temizlerken en sık yapılan hatalardan bir taneside sıcak suyla temizlemek.Yüzümüz çok hassastır ve çok sıcak su kılcal damarları zayıflatmaktadır bu da kırmızı ve kuru bir cilt ile sonuçlanır. Soğuk su, cildin orta tabakasında biriken bu pislikleri ortadan kaldırır. Cildin deriye en yakın olduğu bölge has sebum ile kaplıdır ve bu tabaka yüzünüzdeki yağ oranını belirler. Soğuk su bu esnada cildin bu tabakasının kalkmasını ve hem dış faktörlerden korumaya hem de beslemeye başlar.

Mor halkalardan bıktıysak üstelik!

Yeterince uyumazsanız koyu halkaları, şişmiş gözler ve donuk bir ciltle karşılaşırsınız. Uykusuzluk cildimiz için iyi değildir çünkü vücudumuzda serbest radikallerin oluşumuna neden olur.Unutmayın ki derimiz kendini geceleri yenilemektedir.

Sosyal şekilde veya sıklıkla alkol tüketmenin cildimize zararları neler?

Alkolün cilt üzerindeki etkilerini sayacak olursak; piramatür kırışıklıklar, kolojen kaybı, elastikiyet kaybı, kızarıklık ve dehidrasyon ilk akla gelenler arasında yer alırlar. Her şeyde olduğu gibi tüketim miktar ve sıklığı bu etkilerin gücünü belirlemedeki en önemli faktördür.Alkol özellikle cildiniz ve vücudunuz için son derece önemli bir antioksidan olan ve yeni hücrelerin üretilmesinde hayati önem taşıyan A vitamini düzeyini de negatif etkiler. A vitamini, kolajen üretimi için de çok önemlidir. Kolajen miktarındaki azalmalar derinizin elastikiyetini kaybetmesine sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir