Adet Sancısı

Adet sancısı nedir?Geçer mi?

Adet olmak, kız çocuk için ergenliğe girişin en belirgin işaretidir. İlk adet döngüsüyle beraber kız çocuk genç kızlığa adım atar ve üreme yeteneği kazanır. Adetle başlayan dönem menopoza kadar devam edecektir.

Adet olmak çoğu ergen için kabul etmesi zor bir deneyimdir. Özellikle erken denebilecek yaşta adet gördüyse daha da zorlanacaktır. Bu nedenle kız çocuklarına mutlaka önceden bilgi vermek ve onları bu döneme hazırlamak gerekir. Eğer kızınızda bedensel gelişim başladıysa yani göğüs gelişimi, kalçaların belirginleşmesi, tüylenme, sivilcelenme gibi fiziksel değişimler varsa, adet görme ile ilgili bilgi vermenin zamanı çoktan gelmiş demektir. 

Adet döneminde, rahim içerisindeki kanamanın kontrollü bir şekilde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen ve “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açar. Rahim kasılmasına bağlı olarak rahme giden kan akımı ve dolayısıyla oksijen azalır, böylece ağrı hissedilir. Bu rahim kasılmaları, adet gören her kadında olur ancak bazı kadınlar bu kasılmaları ağrı şeklinde hissederler. Bu farklılık kişinin ağrı algısı, sosyal düzeyi ve eğitiminin yanı sıra psikolojik ya da genetik faktörlerle de ilişkilidir.

Adet sancısı sırasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir. Yine bu dönemde; iş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyebilecek sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

Adet sancısına iyi gelen şeyler

Ağrının sebebi genellikle rahim bölgesine yeterince oksijen gitmemesi olduğundan, bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak her şey adet sancısına iyi gelecektir. 

Sıcak uygulama: Alt karına koyulan sıcak su torbaları ve sıcak kompres uygulama, rahmin kan dolaşımının hızlanmasına yol açarak ağrıyı azaltmaktadır. Ilık duş almak, ayaklarını sıcak su içinde bekletmek de faydalı olacaktır. Yaklaşık 40 derece ısı önerilir ve ihtiyaç duyulan sıklıkta uygulanabilir.

Gevşeme egzersizleri: Sıcak bir yatakta uzanıp derin nefesler alarak tüm vücudunuzu gevşetmeye çalışın. Ayak uçlarından başlayarak sırayla bacaklarınızı, kalçanızı, karnınızı, göğsünüzü, kollarınızı, boynunuzu ve başınızı gevşetin. Bu sırada nefesinize odaklanın, yavaş ve derin nefesler alın. Rahimdeki kramplar nedeniyle tüm vücudunuzda oluşan gerginlikten kurtulduğunuzda sancınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Mümkünse bu şekilde dinlenmeye, hatta biraz uyumaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir