Yılbaşı Kırmızısı

Yıllardır gelenek hale gelinmiş bir durumdur.Yeni yıla başlarken herkes yeni umutlarla heyecanlarla uyanır.Hayallerimizin,dileklerimizin gerçekleşmesi için de bir nevi totem yaparız.Amacını bilmeden,araştırmadan duyma üzerine birçok şeye inanırız.Bunlardan biri de yeni yıla girerken kırmızı iç çamaşırı giymektir.

Bazı kişiler kırmızı iç çamaşır giymeyi piyango bileti ile eş değer tutuyor.

Yeni yıl, yeni başlangıçlar olarak düşünüldüğünde, kırmızı iç çamaşırının da şans getireceğine, mal, mülk, servet sahibi olunacağına hatta ikramiye çıkacağına inanılması ya da umut edilmesi doğal karşılanmalı.

Peki bu kırmızı iç çamaşırının sırrı nedir?

Amerikalı bir iç çamaşırı satıcısı Henry George bir iç çamaşırı satıcısıdır.  Ancak şirketi 1956 yılında iflas etmiştir.

Daha sonra yaptığı bir araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuçta kadınların iç çamaşırlarını takım olarak satın alırken sutyen ve külotlarda kırmızı renkten yana seçim yaptıklarını, tek olarak aldıklarında ise siyah ve beyazdan yana tercih yaptıklarını görmüştür.


Bunun üzerine tüm çalışanları toplayıp elinde kalan iç çamaşırlarını satabilmek için mükemmel bir strateji geliştirmiştir. Yılbaşına bir hafta kala elinde kalan iç çamaşırlarını en yakınında ki kadınlara hediye ederek, kırmızı iç çamaşırının yılbaşında onlara şans getireceğini söylemiştir.

Bu söylentiyi insanlar arasında kulaktan kulağa yayılarak geniş bir kitleye duyurmayı başarmış ve günümüze kadar gelenek olarak sürmüştür.


Yılbaşı gecesi saat 00:00’a bir kaç dakika kaldığında kırmızı iç çamaşırının giyilmesi gerekiyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise pantolon üzerine giyilmemesi, çünkü bunun uğursuzluk olduğu düşünülüyormuş.

Ayrıca kırmızı rengi tercih etme sebeplerinden biri de

Kırmızı rengi seven kadınların neşeli ve hayat dolu oldukları söylenir.Genelde çabuk öfkelenseler de heyecanlandırmak kolay ve keyifliymiş.

Ayrıca azimli oldukları da bir gerçek deniyor.Ayrıca kırmızı iç çamaşırı giyenlerin cesur ve atik oldukları yönünde de bir inanış var.
Aşkın ve şehvetin rengi olan kırmızı renkteki iç çamaşırı giyenlerin bir sene süreyle aşkta şanslı olacaklarına inanılır.

Şimdi hikayeyi bildiğimize göre akşam giyilsin kırmızı iç çamaşırları 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir