Cinsel İlişkide Ağrı (Disparoni)

Cinsel ilişkide ağrı; cinsel birleşme sırasında acı, ağrı, batma, yanma gibi rahatsızlık verici şikayetlere verilen genel isimdir. Cinsel ilişkideki ağrı tıbbi literatürdeki ismi ‘Disparoni’ olarak geçer.

Bu yıl BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, her 10 kadından 1’i, seks sırasında acı hissediyor.

Kadınlar cinsel ilişki hayatlarında çeşitli nedenlerden kaynaklı cinsel ilişkide ağrı acı duyabilir. İlişkiye girmesini engelleyebilir ve veya cinsel ilişkinin kalitesini düşürür. Cinsel ilişki anında acı ağrı farklı nedenlerden farklı derecelerde olabilir  niçin ve niye oluştuğunu bilmek için, cinsel ilişki anında genital organlarımızda ne gibi değişimler olduğunu hakkında fikir sahibi olmak son derece faydalıdır.

Seks araştırmacısı Dr. Nicole Prause’a göre bunun birçok olası sebebi var. Kimi zaman endometriyoz ya da vulvodini gibi tıbbi sorunların göstergesi olabiliyor. Ancak seks ağrısı ile ilişkilendirilen en yaygın sorun, tekrarlanan mantar enfeksiyonları. “Geçmişte bunlarla uğraşmak, vulvadaki deriyi uzun bir süre boyunca oldukça hassas ve acılı bir hale getiriyor” diyor Prause. Acının hissedildiği en yaygın bölge ise vajinal açıklığın hemen arkası.

Bir başka rahatsızlık kaynağı ise hormonsal dengesizlikler ya da ilaçlar sonucu görülebilen ve kayganlaştırıcılarla önlenebilen vajinal kuruluktur. Ve bazen de sorun vajinanızda değil, yaptığınız seksin türünde olabilir. Penis ya da başka bir obje rahim boynunuza çarptığında canınız yanıyorsa eğer ani, sert hareketlerden kaçınmaya çalışın ve sekse daha fazla ön sevişmeyi entegre edin ya da daha yüzeysel birleşme sağlayan pozisyonları tercih edin.

Yaşanan bu durumun sebebi zaman zaman psikolojik de olabilir. Bazı kadınlar, gerildikleri ya da tahrik olmadıkları için seks sırasında acı çekerler – ki bu durum ilişki sorunlarının ya da seks ile ilişkilendirilen olumsuz duyguların bir sonucu olabilir. Acının görünürde tıbbi bir sebebi yoksa eğer bir terapiste başvurmak faydalı olabilir. Bu sorun, yaş ile ilişkili de olabiliyor. 

Diğer bir neden gebeliğin ilk üç ayı , Emzirme dönemi, Menopoz, İlaç kullanımları dönemsel nedenlerdir.

Eş ile uyumsuzluk, İletişim sorunları, Geçmişte yaşanmış ve unutulmayan travmalar, Eşte erken boşalma, sertleşme problemi veya cinsel isteksizlik eşe bağlı nedenler arasında sayılabilir.

Cinsel ilişki ağrısı vajinismus sorununa da bağlı olabilir. Vajinismus sorununda genellikle cinsel ilişki hiç bir şekilde mümkün olamaz, bazı durumlarda ise kasılmalar eşliğinde oldukça zor ve ağrılı gerçekleşmektedir. Bu durumda bilişsel davranışsal cinsel terapi yöntemleri uygulanmaktadır. 

Cinsel isteksizlik, uyarılma ve tiksinti bozukluğu, Depresyon, anksiyete bozukluğu bu nedenler arasında sayılabilir.

Cinsel ilişki ağrısı tedavi edilmezse kişide öz güven kayıpları, mutsuzluk ve depresyon sebebi olabilmektedir. Ayrıca bu tür cinsel problemler büyüyerek bir evlilik sorunu haline gelebilir. Şiddet ve boşanmalara kadar giden bir sürece yol açabilir. Zamanla artan cinsel isteksizlik sorunu, cinsellikten iyice uzaklaşmaya ve hiçbir şekilde cinsel ilişkiyi istememeye neden olabilir. 

Cinsel ilişki ağrısı tedavisi mümkün müdür?

Günümüzde -kökeni ne olursa olsun- cinsel ilişki ağrı sorununun tedavisi mümkündür. Öncelikle kesin tanı konulmalı, neden veya nedenler saptanmalı, daha sonrasında nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Sorun çoğu zaman fiziksel olsa da bazen psikolojik orijinli de olabilmektedir. Bazen de hem fiziksel hem de psikolojik nedenler bir aradadır ve medikal tedaviler psikolojik terapilerle kombine edilmektedir. Böylelikle tedavi başarısında ekip çalışmasının önemi büyüktür. 

Sebep ne olursa olsun, hatırlamanız gereken en önemli şey şu: Seks sırasında acı çekmek zorunda değilsiniz. Mevcut birçok çare var; bu yüzden doktorunuzla konuşun. Ve unutmayın ki cinsel birleşimin birçok alternatifi var; hem kendiniz hem de partneriniz için neyin keyifli ve rahat olduğunu bulmaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir