Cinsel Hastalıklara Yakalanmamak İçin

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ancak cinsel hastalığı olan birisiyle girilen cinsel ilişki sırasında ya da fiziksel temas sonucunda bulaşabilir. Doğal olarak birden fazla seks partneri olan kişiler, daha fazla risk altındadırlar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için güvenli cinsel ilişki önemlidir. İlişki sırasında kondom kullanımı teması vücut sıvılarının bulaşmasını engelleyeceği için yüksek oranda korunma sağlar. Cinsel eş sayısının artması, hastalık bulaşma riskini de beraberinde getirir. Başkalarının kullandığı enjektör, iğne veya jilet gibi kan bulaşmasına yol açacak nesneleri kesinlikle kullanmayın.

ABD’li bilim insanlarının yaptığı açıklama sosyal medyada günün konusu oldu. New York’ta görevli ürolog David Kaufman cinsel ilişki öncesinde, cinsel hastalıkların bulaşmaması için önemli bir tavsiyede bulundu.

New York’ta çalışan ürolog David Kaufman, “Kadınların yanlış anladığı bir şey var. Cinsel ilişkiye girmeden önce tuvalete gidilmesi gerektiği tavsiye edildi. Fakat bu aslında bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep oluyor” dedi.

Kaufman, cinsel ilişkiye girdikten sonra tuvalete gitmenin normal olduğunu söyledi ve cinsel ilişki öncesi bunun yapılmasının sakıncalı olduğunu dile getirerek, Yahoo News’a şu açıklamalarda bulundu:

“Cinsel ilişki sırasında vajinadaki bakteriler idrar yoluna ulaşabilir. Eğer öncesinde idrar yapıldıysa bunu dışarı atacak bir sıvı kalmamış oluyor. Dolayısıyla bu bakteriler ciddi rahatsızlıklara ve büyük acılara sebep olan enfeksiyonlara sebep olabilir” dedi.

Kokulu banyo sabunu ve jellerinden kaçınınız. Bu tip sabunlardaki kimyasallar mantar enfeksiyonunun gelişimine neden olabilir. Aynı durum çamaşır suyu için de geçerlidir. Yumuşatıcılar çamaşırın dokusunu hava almasını engelleyecek şekilde kalınlaştırdıkları için nemlenmeye neden olur. Sentetik materyalden yapılan giyecek ve iç çamaşırları tercih edilmelidir. Kokulu sabun, deodorantlar ve banyo köpükleri ile temas etmemelidir. Yüksek şeker içeren diyetten kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir